Smo skupnost katoliških laikov iz vseh koncev Slovenije, v katero nas je povezal Marijan Jožef Šef, slovenski duhovnik, jezuit, zdravnik, teolog in profesor. 28. 08. 2015, ko je Gospod patra vzel k sebi je bila skupnost zbrana pri mašni daritvi, v Stični, kjer imamo vsako leto duhovne vaje v tišini (DVT), zato v tej povezanosti z Očetom, Sinom in Svetim Duhom ostajamo še danes, z zaupanjem v vodstvo Svetega Duha in z dediščino, ki smo jo prejeli. Glede na potrebe ljudi in števila udeležencev, ki se odločajo za duhovne vaje, se zavedamo kako nujno potrebno je delo laikov v katoliški cerkvi. Delujemo v okviru Župnije Ljubljana Dravlje.
Ime Romar smo izbrali, ker v procesu duhovnih vaj romamo po svojih mislih, besedah in dejanjih v preteklosti in sedanjosti ter tako prepoznavamo naš odnos z Bogom in vemo kaj nam je storiti, da bi se uresničila naša želja, ki je sad DVŽ, kako se še bolj zbližati z Gospodom.
Kaj nam pove logotip skupnosti Romar?
1. Vse je ujeto v srce ljubezni, iz nje izhajajo naši odnosi spremljanja. Srce predstavlja tudi krila svobode in združitve dveh peruti, da lahko skupaj poletiva udeleženec in spremljevalec.
2. Sveti Duh bedi nad nami, nas vodi in varuje.
3. Klobuk za toploto in hlad, naša ramena spremljevalcev so vedno pripravljena.
4. Obuvala nam je dal Gospod za na pot po svojem življenju, da bi ga kar najbolje raziskali. To so espadrile – špansko obuvalo svetega Ignacija Lojolskega, tako rekoč relikvije očeta duhovnih vaj.
5. Palica je opora, ki naj bo spremljancu spodbuda in kot usmerjanje spremljevalca.
6. Nebo in travnik: brezmejnost in eksistenca, nič mi ne manjka, če zaupam vanj, ker je Gospod naš dobri pastir.
7. Napis: Kdo smo »ROMAR« za Duhovne vaje v vsakdanjem življenju (DVŽ).
Določena so tudi sprejeta »Pravila« za delovanje skupnosti Romar.
Potek enega kroga – ciklusa DVŽ traja 30 tednov. Vsak udeleženec lahko po želji ponavlja krog po lastni presoji, tako da se vsako leto do 10. septembra, za to prostovoljno prijavi. V istem terminu se lahko prijavijo tudi novi udeleženci.
Potek duhovnih vaj je prilagojen vsem ljudem, v vsaki situaciji, ker si kraj in čas molitve izbere vsak sam. Skupina spremljevalcev – laikov z rednimi pogovori enkrat na teden, katerih čas je usklajen po dogovoru med spremljevalcem in spremljancem, pomaga pri napredovanju razločevanja svetopisemskih premišljevanj.
Enkrat na mesec imamo srečanje vseh udeležencev za skupno slavljenje, medsebojno podelitev pričevanj in nagovor za molitvene enote premišljevanj naslednjega meseca. Skupino spremlja duhovnik, ki kot duhovni asistent skrbi, da je naše delovanje usklajeno s cerkveno tradicijo. Zaključek vsakega kroga je romanje udeležencev in drugih povabljenih v izbrani kraj, v zahvalo Bogu.
Enkrat na leto organiziramo kratke duhovne vaje v tišini (DVT), od četrtka do nedelje (zadnji vikend v avgustu). Točen datum za vsako leto je objavljen v koledarju. Na te duhovne vaje se lahko prijavi kdorkoli, ne glede, če opravlja DVŽ.
Vsak udeleženec ima eno uro individualnega spremljanja na dan – pogovora s svojim spremljevalcem, ki ga opravi čez dan, kot je določeno na urniku, po skupnem nagovoru o temi za premišljevanje ter skupno slavljenje in molitev. Vmes je določen čas za spoved ter za nočno ali dnevno čaščenje pred Najsvetejšim.
V vsakem krogu (letu) je prijavljeno na DVŽ okoli 100 udeležencev.
Za vsak termin DVT je prijavljeno okoli 40 udeležencev.
V skupini je 25 – 30 spremljevalcev, ki se redno udeležujejo šolanja/duhovne obnove. Spremljevalci imajo redno izobraževanje ter utrjevanje za služenje Gospodu.
Molitvena skupina (MS), za redno molitveno podporo obsega 40 – 50 članov. Sestavljena je molitvena skupina, katere člani s povezano molitvijo molijo za podporo udeležencem duhovnih vaj. Poleg tega pa sami udeleženci redno, vsak dan molimo »molitev zaščite«.
Iz pričevanj udeležencev so razvidni sadovi:
- osvoboditev (mir in ljubezen),
- poglobljena molitev, razumevanje svetopisemskih sporočil (v tišini srečanje in pogovor z Gospodom),
- spoznanje vrednot sv. maše (hrepenenje po udeležbi in aktivno sodelovanje v župnijah),
- skrb za medsebojne odnose (sprava, radodarnost),
- spraševanje zavesti in vesti (vsaj 1 x na dan),
- prejeti dar odpuščanja (spoved, odpoved, zapoved),
- pot potešitve (Marija – Jezus – Bog).
Iztočnica vseh gradiv za delo je knjižica duhovnih vaj Svetega Ignacija Lojolskega in svetopisemska besedila.